OCT 29

Czy umowa zlecenie jest windykowana przez komornik
Opublikowany przez: Andrzej Gałecki | Tagi: notariusz | Data: 2016-06-20

Czy komornik może zająć wynagrodzenie, które wypracowaliśmy sobie u zagranicznego pracodawcy? Co zrobić, jeśli wyjechaliśmy do Austrii i chcemy podjąć pracę, ale mamy długi windykowane przez komornika? Czy potrzebny bezie nam polski adwokat w takiej sytuacji i jak walczyć o swoje poza granicami naszego kraju? Wszystko zależy od tego w jaki sposób otrzymujemy wynagrodzenie: czy przelewem na rachunek bankowy znajdujący się w  polskim banku, o którym wie komornik, czy też może otrzymujemy gotówkę w formie banknotów podczas pobytu poza granicami kraju?
Często także zależy to od tego jakiego rodzaju umowę zawieramy z pracodawcą. Jeśli jest to umowa cywilnoprawna, a więc umowa zlecenie lub umowa o dzieło, wówczas komornik nie może zająć nam takiego wynagrodzenia. Zapłata za umowę zlecenie nie jest bowiem traktowane jako wynagrodzenie w naszym kraju, a jedynie forma dorobienia sobie pieniędzy do pensji. Windykacja w Austrii natomiast niestety jest inna. Tam umowy cywilnoprawne są rzadkością, a jeśli już pracujemy na zasadzie umowy - zlecenia, wówczas komornik może nam zająć całość wypracowanego na takiej umowie zlecenia. 
Wszystko dlatego, że umowa zlecenie w Austrii nie podlega żadnej ochronie. Jeśli jednak nasz polski lub austriacki adwokat wykaże przed kancelarią komorniczą, że owa umowa zlecenie stanowi jedyne źródło naszego dochodu, Egzekucja wierzytelności w takim przypadku z Austrii z tytułu takiej umowy o pracę nie może zostać podjęta. Warto zastanowić się nad tym wszystkim jeszcze zanim podejmiemy jakąkolwiek pracę w Austrii.

Fotografie:

notariusz

Twój komentarz