OCT 29

Eksploatacja samochodu z filtrem cząstek stałych
Opublikowany przez: Leon Michalski | Tagi: auto, moto, samochód, eksploatacja | Data: 2020-05-19

W dzisiejszych czasach osoby decydujące się na zakup samochodu z silnikiem wysokoprężnym, powinny liczyć się z obecnością takiej części jak filtr fap/dpf.

Często zdarza się jednak, że osoby kupujące pojazd z silnikiem diesla nie wiedzą nawet czym jest filtr cząstek stałych, a nieodpowiednia eksploatacja może doprowadzić do niemałych wydatków. Filtry DPF (ang. Diesel Particulate Filter) lub FAP (fr. Filtre à Particules) montowane są w układach wydechowych silników wysokoprężnych (bezpośrednio lub w pewnej odległości za katalizatorem), a ich zadaniem jest oczyszczanie gazów spalinowych z cząstek popiołu i sadzy.
Urządzenie te odznacza się dużą powierzchnią całkowitą ścianek, na których osiadają zanieczyszczenia. Zasada działania jest całkiem prosta - sadza wypalana jest w temperaturze ok. 700 stopni Celsjusza (w filtrze suchym) lub ok. 300 stopni (w filtrze mokrym). Uzyskanie takiej temperatury dokonywane jest przez sterownik silnika, który dostarcza dodatkową porcję paliwa do kolektora wydechowego lub do komór spalania. Problem jest w tym, że w warunkach miejskich (jazda na krótkich dystansach, niezbyt wysoka prędkość obrotowa) filtr nie zdąży się wypalić, co prowadzi do zapchania i uszkodzenia filtra, a także rozcieńczania oleju przez niespalone w procesie paliwo. 
Koszty wymiany filtra na nowy to nawet kilkanaście tysięcy złotych, dlatego kierowcy często decydują się na usuwanie filtrów DPF w warsztatach samochodowych. Należy przy tym pamiętać, że samo wycięcie nie wystarczy - wymagana jest również modyfikacja programu sterującego pracą silnika. Jest to operacja dość kosztowna, aczkolwiek pozwalająca na jazdę po mieście bez obaw.

Fotografie:

auto

moto

samochód

eksploatacja

Twój komentarz