OCT 29

Opłaty notarialne - od czego zależą?
Opublikowany przez: Leon Michalski | Tagi: usługi prawnicze, radca prawny, notariusz | Data: 2017-11-20

Opłaty notarialne według polskiego prawa reguluje taksa notarialna.

Obowiązuje ona na terenie Rzeczpospolitej Polskiej i stanowi ona opłatę notarialną, która uzależniona jest od wartości przedmiotu lub czynności notarialnej. W sieci internetowej można się zapoznać z aktualnymi maksymalnymi opłatami notarialnymi.

Na uwadze należy mieć fakt, że wartości określonej czynności notarialnej nie pomniejsza się o wysokość bonifikat czy obciążeń. Jeśli natomiast jednym aktem notarialnym objęto kilka różnych czynności, które dotyczą tego samego przedmiotu i jedna z nich stanowi czynność główną, a pozostałe mają charakter poboczny to stosuje się maksymalną stawkę, która przewidywana jest w taksie dla czynności głównej.

Jeżeli notariusz czynności prawne dokonuje poza siedzibą swojej kancelarii może on ustalić wyższe wynagrodzenie - od momentu opuszczenia kancelarii do chwili powrotu. Wynagrodzenie to może wynieść maksymalnie 50 zł. wynagrodzenia za każdą godzinę - w porze dziennej (8.00-20.00) lub 100 zł. w porze nocnej (pozostałe godziny). Wszystkie powyższe informacje reguluje podstawa prawna: Dz. U. 2004r., Nr 148, poz. 1564 z późn. zm. .

Jak można zauważyć ceny notariusza nie powinny różnic się od siebie, a wszystko za sprawą taksy notarialnej, którą ustala nasze Państwo. Ale jak to bywa w naszym kraju zapewne ceny będą bardzo zróżnicowane. Ale czytając ten artykuł wiemy już, że opłaty są ustalone odgórnie i zawsze możemy przedstawić je notariuszowi, gdy za daną czynność będzie chciał otrzymać zbyt dużą kwotę. Warto też dokładnie zapoznać się z tabelą "prowizji" dla notariuszy, która jest ogólnie dostępna w sieci internetowej, w tym i na stronach notariusza z Wrocławia Dzięki tej czynności będziemy mądrzejsi i ostrożniejsi.

Fotografie:

usługi prawnicze

radca prawny

notariusz

Kancelaria Notarialna Zuzanna Niedźwiedź
Notariusz
ul. S. Leszczyńskiego 4 lok. 47
50-078 Wrocław
tel. 71 346 84 36
tel. kom. 510 592 016
tel. kom. 798 300 938
sekretariat@kancelarianotarialna-wroclaw.pl
notariusz@kancelarianotarialna-wroclaw.pl
zniedzwiedz@kancelarianotarialna-wroclaw.pl

http://kancelarianotarialna-wroclaw.pl

Twój komentarz